| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek XXVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Kaliksta I, św. Małgorzaty Marii Alacoque
14 października 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Zaproszeni do stołu - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 15 października 2019
14 pazdziernika, 2019
Ostro czyli wyraźnie -Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 14 października 2019
13 pazdziernika, 2019
Zachować się w słowie Bożym - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 12 października 2019
11 pazdziernika, 2019
Zanurzeni w nurtach miłosierdzia - medytacja biblijna na 28 niedzielę zwykłą – 13 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Rzeczywistość walki duchowej - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 11 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Środowisko naturalne modlitwy - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 10 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Jakieś, każde miejsce - Łukaszowe pięciominutówki na środę 9 października 2019
08 pazdziernika, 2019
Od przyjęcia do przyjęcia - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 8 października 2019
07 pazdziernika, 2019
Pytania i odpowiedzi o miłosierdzie - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 7 października 2019
06 pazdziernika, 2019
Najważniejsze niebo - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 5 października 2019
04 pazdziernika, 2019
Kubek wody i życie wieczne - medytacja biblijna na 27 niedzielę zwykłą – 6 października 2019
03 pazdziernika, 2019
Szukać i znajdować Boga - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 4 października 2019
03 pazdziernika, 2019
Ciężej na tym świecie - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 3 października 2019
02 pazdziernika, 2019
Wpatrzeni w oblicze Ojca - medytacja biblijna na Świętych Aniołów Stróżów – 2 października 2019
01 pazdziernika, 2019
O przyjęciu Jezusa - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 1 października 2019
30 września, 2019
Od myśli do słowa - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 30 września 2019
29 września, 2019
Z podziwu wezwanie do zmian - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 28 września 2019
27 września, 2019
Wyprawa w góry - medytacja biblijna na 26 niedzielę zwykłą – 29 września 2019
26 września, 2019
Świadectwo wiary na modlitwie - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 27 września 2019
26 września, 2019
W niewoli niepokojów - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 26 września 2019
25 września, 2019
Doświadczenie górskiej wędrówki - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 25 czerwca 2019
24 czerwca, 2019

 

z ostatniej chwili
---------------------

18 września, 2019
Pielgrzym w drodze do nieba - kazanie na św. Stanisława Kostkę - Gliwice 2019

Na święto Stanisława Kostki refleksja poszła w kierunku "drogi"... pojęcia "w-drodze"... nie chodzi o...


01 sierpnia, 2019
Skarb i perła św. Ignacego Loyoli - kazanie na uroczystość tak zacnego Świętego! (31.07.2019)

Do posłuchania....
21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 7,6.12-14

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują.

Przeciskaj się!

Słysząc o ciasnej bramie przychodzi nam na myśl konieczność przeciskania się. Za bardzo tego nie lubimy, bo trzeba się zbliżyć jeden do drugiego na odległość dotyku, a więc mimowolnie dotykać kogoś, na kogo nie chciałoby się może nawet spojrzeć. Przeciskanie się wywołuje też doświadczenie wąskiego gardła. Mniej więcej wiemy co to oznacza kiedy stoi się w korku kilka godzin, bo przepustowość bramek na autostradzie jest ograniczona.
Spójrzmy na to z innej strony. Przeciskanie się świadczy o bliskości. Jesteśmy tak blisko siebie, że możemy sobie pomóc. Bliskość zaś ogłasza, że ta pomoc przychodzi natychmiast. Oddaleni od siebie krzyczymy i liczyć możemy, że ktoś się odezwie, a jeśli śpi i nie usłyszy? W bliskości nie tylko usłyszy, a raczej zanim usłyszy to zobaczy, że ktoś potrzebuje pomocy. To skutek bliskości, bo przechodząc przez ciasną bramę trzeba niekiedy się zatrzymać, ustąpić miejsca, podać komuś rękę. Pamiętajmy na słowa Pana o ofierze składanej przed ołtarzem. Jeśli brat ma coś przeciw tobie idź, pojednaj się z nim, a potem przyjdź i złóż ofiarę. Gdzieś w głębi owo przeciw niesie w sobie elementy przeciskania się, bo czyż nie trzeba własnej dumy zostawić trochę z boku, przełamać się?!
Zapewne pójście wąską drogą i wchodzenie przez ciasną bramę nie jest przepychaniem się. Tutaj nie ma co rozpychać się rękami, bo ktoś spadnie ze szlaku i jeszcze mnie ze sobą pociągnie. Potrzeba pokory i pokoju, cnót nieodzownych w górskich wędrówkach. Czy nie jest jeszcze utrzymywany zwyczaj pozdrawiania siebie na szlaku? Piękny to zwyczaj. Czy w trudnych odcinkach szlaków nie ma wyznaczonego pierwszeństwa przechodzenia? Nikt się temu nie dziwi.

Oznakowany szlak

Rozważając drogę i bramę nie sposób nie odkryć, że jest to szlak oznakowany. Nie idziemy po omacku. Nie wędrujemy po bezdrożach. Bóg dał nam konkretne kierunki i siły do tego, byśmy zdążali wytrwale i cierpliwie na szczyt. Gdzie? Co? Jak? Słowo Boże jest przewodnikiem. To tam odkrywamy owe strzałki na szlakach. Są! Nigdy ich nie brakowało i brakować nie będzie. Na tym polega Prawo i Prorocy.
W warunkach górskich (ekstremalnych) dociera do nas jeszcze mocniej i bardziej reguła podana przez Jezusa w kazaniu na górze: Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Jednak trzeba o niej pamiętać i stosować ją w codziennym życiu. Albowiem Prawo i Prorocy nie obowiązują tylko wtedy, gdy wisimy nad granią i zastanawiamy się kto nam pomoże, byśmy nie spadli w przepaść. Czasami można przewrócić się na prostej i równej ścieżce.
Nie ma wyczekiwania. Idzie o dostrzeżenie potrzebującego i pójście mu z pomocą wedle swoich możliwości. Było takie wydarzenie w świątyni jerozolimskiej kiedy Piotr (już po zmartwychwstaniu Pana) wchodząc do niej zobaczył chromego leżącego tam. I pada zdanie: srebra i złota nie mam, a więc nie mogę ci tego dać, ale to, co mam to ci daję. W imię Jezusa wstań i chodź… wszystko w imię Boże i na fundamencie słowa Bożego.

Jakość na szlaku

Pan Jezus nie zaprasza nas do bylejakości. Nie ma życia bez podjęcia trudu. Już przecież w chwili narodzin podjęty jest wysiłek i to jaki. Można szukać szerokich bram i przestronnych dróg, ale to prowadzi do zguby. Wiadomo, że to jest łatwiejsze. Czy człowiek mądry wybiera to, co łatwiejsze? Czy wygoda i przyjemność są jedynymi i podstawowymi wyznacznikami wchodzenia w relację? Gdybyśmy przyjrzeli się uważnie to wierzę, że większość bez wahania podjęłoby wchodzenie przez ciasną bramę i maszerowanie wąską drogą.
Taka decyzja i wcielanie jej w życie bardzo oczyszcza. Oczyszcza moje spojrzenie, słuchanie, mówienie. Oczyszcza decyzje i czyny. Już wiem, że nie wszystko każdemu mam mówić, że trzeba mi unikać sytuacji złych, nie wchodzić w relacje ze złem. W tym świetle rozważmy te jakże często omijane, bo trudne słowa Pańskie: Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały.
Tylko ten, kto wszedł na szczyt, a czasami to jest mozolne wdrapywanie się, rozumie radość „zdobycia”. To na szlaku potrafimy sobie pomóc. Być może irytujemy się, że ktoś idzie wolniej, zadajemy sobie pytanie o sensowność wyruszenia w drogę tego czy tamtego człowieka. Zaiste wąska ścieżka uczy pokory i uczy miłosierdzia. Warto po niej kroczyć! Prośmy więc Tego, który jest naszą Drogą, byśmy z pokorą i odwagą znajdowali ją i weszli na nią.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI