| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek XIV tygodnia okresu zwykłego
7 lipca 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Wołanie i obdarowanie - Mateuszowe pięciominutówki na środę 8 lipca 2020
07 lipca, 2020
Mówiący z mocą - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 7 lipca 2020
06 lipca, 2020
Wierz, ufaj, kochaj - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 6 lipca 2020
05 lipca, 2020
W mocy Bożego Ducha - medytacja biblijna na 14. niedzielę zwykłą – 5 lipca 2020
04 lipca, 2020
Nowe i stare - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 4 lipca 2020
03 lipca, 2020
Chrześcijański wzrok - medytacja biblijna na święto Tomasza Apostoła – 3 lipca 2020
02 lipca, 2020
Moc w Bogu - Mateuszowe pięciominutówki na czwartek 2 lipca 2020
01 lipca, 2020
Ku Dobru nakierowani - Mateuszowe pięciominutówki na środę 1 lipca 2020
30 czerwca, 2020
W łodzi wiary - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 30 czerwca 2020
29 czerwca, 2020
Skalny fundament - medytacja biblijna na święto Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca 2020
28 czerwca, 2020
Miłość przyjmująca - medytacja biblijna na 13. niedzielę zwykłą – 28 czerwca 2020
27 czerwca, 2020
Jako kto przychodzę? - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 27 czerwca 2020
26 czerwca, 2020
Bliskość uzdrawia - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 26 czerwca 2020
25 czerwca, 2020
Nie o petryfikację chodzi - Mateuszowe pięciominutówki na czwartek 25 czerwca 2020
24 czerwca, 2020
Ważność imienia - medytacja biblijna na uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca 2020
23 czerwca, 2020
Czy, a potem jak - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 23 czerwca 2020
22 czerwca, 2020
Przyzwolenie - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 22 czerwca 2020
21 czerwca, 2020
Cena strachu - medytacja biblijna na 12. niedzielę zwykłą – 21 czerwca 2020
20 czerwca, 2020
Higiena serca - medytacja biblijna na święto Niepokalanego Serca NMP – 20 czerwca 2020
19 czerwca, 2020
Otwarte na oścież - medytacja biblijna na uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 19 czerwca 2020
18 czerwca, 2020
Wołanie i obdarowanie - Mateuszowe pięciominutówki na środę 8 lipca 2020
07 lipca, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 10,1-7

Jezus przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. A oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził. Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: Nie idźcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie.

Przywołani i obdarowani

Nie na wszelki wypadek, ale dla normalnego życia. Przywołani jesteśmy do Niego, do bycia z Nim. Niekiedy oznacza to przywołanie do porządku. Kto poznał Pana ten chce przebywać z Nim. I to nie od święta. Codzienność tego bycia świadczy o pogłębiającej się więzi osobowej. Tęsknię za kimś, kogo kocham. Tęsknię do kogoś, kto jest ważny w mym życiu. I w tej relacji ta tęsknota jest odwzajemniona. Bóg tęskni za człowiekiem. Od wieków rozlega się gdzie jesteś i powtarzana jest obietnica jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.
Ci, którzy słyszą to wołanie i przychodzą do Pana Jezusa otrzymują dary szczególne. Oczywiście tym pierwszym i najważniejszym, fundamentem wszystkich pozostałych jest On sam. Daje nam siebie! Doświadczamy tego na każdej modlitwie, szczególnie w każdym sakramencie. Ogarnięci jesteśmy Jego nieskończoną miłością i miłosierdziem. On nie wypuszcza ze swoich ramion. On ramiona pozwolił przybić do krzyża, by każdy mógł się w nich znaleźć.
Uczniom udzielił władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. Wow! Władza ta jest delegowana, a więc w takiej mierze, w jakiej złączeni jesteśmy z Dawcą w takiej jest ona aktywna. Bez łączności ze źródłem strumyk wysycha.

Władza = służba

To obdarowanie jest dla drugich (służba). Nie należy mi się. Ono jest mi dane. Władza jest mi dana i zadana. Nad kim? Nad duchami nieczystymi. To są duchy, które sprzeniewierzyły się Bogu, odwróciły się od Niego w swojej pysze i walczą (choć z góry są skazani na porażkę i dobrze o tym wiedzą!) z Bogiem atakując Jego dzieci. Bóg nie chce, byśmy wpadli w ich szpony. Daje władzę nad nimi. Powraca element delegowania. Możemy je wypędzać tylko i wyłącznie w imię Jezusa. Jesteśmy narzędziami uwalniania. Wypędzać czyli nie wchodzić w żadne układy. Wypędzać czyli odciąć się zdecydowanie. Duch nieczysty potrafi się łasić, a gdy człek znajdzie się w jego zasięgu to rozszarpuje go jak lew swoją ofiarę. Skoro od tego zaczął to jest to największe zagrożenie. Sam Pan Jezus powiedział, że nie mamy się bać tych, co zabić mogą ciało, ale tych, co zabiorą duszę i wtrącą ją w wieczną otchłań. Wiemy, że ten lęk ma nas dopingować do pracy nad sobą, nad swoim bezpieczeństwem, a nie paraliżować.
Drugim elementem jest władza leczenia. Powiedział do uczniów, żeby leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości. Widać stąd, że są i choroby i słabości i jest ich wiele. Nie ma co płakać i narzekać. To rzeczywistość, rzekłbym faktografia. Tyle z tym, że nie mamy się im poddawać. Nazywanie objawów po imieniu, odszukiwanie źródeł, diagnozowanie i zastosowywanie leków to normalny stan rzeczy. Nie dziwić się tylko stosować. Tu nie wchodzi w rachubę tylko i wyłącznie dar uzdrawiania. Lekarz po to jest dany, by skorzystać z jego pomocy. Słyszymy w ewangelii przysłowie lekarzu ulecz samego siebie albo też przypomina się szewc chodzi bez butów. W leczeniu potrzeba zaufania komuś, a nie sobie, wszak człek chory nie do końca wszystko widzi i nie w całej pełni jest w stanie ogarnąć rzeczywistość.

Imienne dary

Te dary rzekłbym są imienne, albowiem wchodzimy w relację bezpośrednią, imienną, osobową i osobistą z Panem Jezusem. To nie jest jakiś ktoś. To nie jest ej ty. Stworzył mnie i zna mnie do głębi i od głębi. On wie, co jest we mnie (co często dla mnie jest ukrytym skarbem). Przechodząc dalej wiemy, że są różne dary łaski, różne charyzmaty i że nie każdy ma mieć wszystkie. Dlatego jedni są nauczycielami, a inni prorokami. Jedni zajmują się głoszeniem słowa, a inni rozdawaniem jałmużny. W tej osobistej relacji każdy ma swoje jedyne i niepowtarzalne miejsce i misję do wypełnienia.
Wyobrażam sobie, że Pan Jezus wołał każdego po imieniu, że patrzył w oczy powołanego i że czynił to z taką delikatnością i miłością z jaką tylko On potrafi. Być może nawet nie musiał wskazywać palcem. Wszak serce słyszy Serce. Przeczuwa. Intuicja miłości nie myli się. Pierwszy został przywołany Szymon, zwany Piotrem, ten, na którym Pan wybuduje swój Kościół. A potem pozostali. Nie chodzi o hierarchię w sensie ścisłym. Jesteśmy świadkami utworzenia wspólnoty złożonej z konkretnych osób. Wiemy, że są to charaktery jakże różne, niekiedy nawet ścierające się ze sobą. Jednak Ten, który ich łączy sprawia, że się uzupełniają.
Bycie z Nim prowadzi w sposób naturalny do wyjścia i ogłaszania królestwa Bożego. To konsekwencja oczywista. Jeśli tego nie ma to coś nie funkcjonuje i należy się nad tym zastanowić. Wysyła nas! Obdarowanych. Imiennie. Wbrew pierwszemu odruchowi nie do pogan i nie do obcych. Od czego mamy zacząć? Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. Nie wysilajcie się na nie wiadomo co. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI