| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek VI tygodnia okresu zwykłego
19 lutego 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Ile razy trzeba leczyć? - Markowe pięciominutówki na środę 20 lutego 2019
19 lutego, 2019
Dla zrozumienia - Markowe pięciominutówki na wtorek 19 lutego 2019
18 lutego, 2019
Znak i odrzucenie znaku - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 18 lutego 2019
17 lutego, 2019
Bez dna… - Markowe pięciominutówki na sobotę 16 lutego 2019
15 lutego, 2019
Moc błogosławieństw - medytacja biblijna na 6. niedzielę zwykłą – 17 lutego 2019
14 lutego, 2019
Przywraca słuch i prawidłowość mówienia - Markowe pięciominutówki na piątek 15 lutego 2019
14 lutego, 2019
Posłani, by głosić - medytacja biblijna na święto Cyryla i Metodego – 14 lutego 2019
13 lutego, 2019
W sercu nadzieja - Markowe pięciominutówki na środę 13 lutego 2019
12 lutego, 2019
Nie wszystko, co błyszczy jest złotem - Markowe pięciominutówki na wtorek 12 lutego 2019
11 lutego, 2019
Frędzle Jego płaszcza - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 11 lutego 2019
10 lutego, 2019
Umiejętność wypoczywania nieco - Markowe pięciominutówki na sobotę 9 lutego 2019
08 lutego, 2019
Gruntowna przemiana - medytacja biblijna na 5. niedzielę zwykłą – 10 lutego 2019
07 lutego, 2019
Sztuka konfrontowania się - Markowe pięciominutówki na piątek 8 lutego 2019
07 lutego, 2019
Od – do nawrócenia - Markowe pięciominutówki na czwartek 7 lutego 2019
06 lutego, 2019
Przychodzenie i spotkanie z domownikami - Markowe pięciominutówki na środę 6 lutego 2019
05 lutego, 2019
Przewodnik przez góry wiary - Markowe pięciominutówki na wtorek 5 lutego 2019
04 lutego, 2019
Na Bożej ziemi - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 4 lutego 2019
03 lutego, 2019
W ramionach - medytacja biblijna na święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 2019
01 lutego, 2019
Być prorokiem - medytacja biblijna na 4. niedzielę zwykłą – 3 lutego 2019
31 stycznia, 2019
Cierpliwość popłaca - Markowe pięciominutówki na piątek 1 lutego 2019
31 stycznia, 2019
Relacje podstawowe - medytacja biblijna na 27. niedzielę zwykłą – 7 października 2018
04 pazdziernika, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: atak na osobę Jezusa wynika z niechęci do słuchania tego, co mówi… naukę o dzieciach przyjmujemy, ale o zatwardziałości serca nie chcemy słuchać. A przecież te dwa wymiary mówią o świecie relacji, w których jestem. Poza nim nie istnieję.
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę dobrych, Bożych relacji.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 10,2-16

Faryzeusze przystąpili do Jezusa i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: Co wam nakazał Mojżesz? Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić. Wówczas Jezus rzekł do nich: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela! W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo. Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego. I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

Świat relacji

Bez relacji umieramy! W nim dokonuje się większość... wszak idzie o relacje podstawowe: z Bogiem, z innymi ludźmi, z samym sobą. Możemy umrzeć jeśli więzi stają się węzłami (trochę jak sznur, który zaciska się na szyi).
Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo manipulowania relacjami czego przykład mamy w dzisiejszej ewangelii. Spojrzawszy na nasz świat widzimy, jeśli chcemy zobaczyć, jakże niszczy się podstawowe relacje, które znamy: małżeństwo i rodzina. W imię fałszywie pojętej wolności twierdzi się, że nie ma żadnych świętości.
Relacje międzyludzkie zniekształcam, deformuje tak, jak mi się podoba i kiedy mi się podoba. Wchodzą kategorie użyteczności, przyjemności i wygody. To zabija normalne budowanie relacji. Wszak bez fundamentów – tych skalnych, trwałych stawiamy na piasku tymczasowości.

Tender wiary

Szukamy „obejść”, by nie dotarło przykazanie miłości Boga, bliźniego i siebie samego. Czy wolno mężowi oddalić żonę? Czy matka może zostawić dziecko by zająć się swoją karierą? Czy małżonkowie są w stanie kształtować więzi na odległość? Czy nie lepiej się rozwieść niż żyć jak kot z psem lub w obojętności pod jednym dachem? Jeśli nie dokłada się do pieca, to prędzej czy później gaśnie ogień i wyziębia się wszystko! Nie tylko piec, ale też i przestrzeń, którą miał ogrzewać.
Myślę, że problem relacyjny leży w złym pojmowaniu kolejności. Większość myśli w kategoriach dla. Żona spala się dla męża i dzieci. Mąż dla żony i potomstwa. Chrześcijanie spalają się w służbie dla innych. Jednak, żeby się spalać to musi być materiał – opał. Bez dbania o dostawy opału wypala się człek i przychodzi chwila frustracji i rezygnacji.
Lokomotywy parowe były połączone z tendrami, w których woziły węgiel czy drewno. Bez tendrów nie pojechałyby daleko. Co jest tendrem w naszych lokomotywach? Wiara! Wiara zasilana, podsycana słuchaniem, modlitwą, adoracją czyli więzią z Bogiem, relacją intymną i osobistą. Tak więc zanim będziemy dla trzeba nam być w Bogu i z Bogiem.

Kultywacja relacji

Zaczynając od tego i trwając przy tym co było od początku dotrze do nas, że Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!
Bo prawdziwe relacje, te które mają szansę na trwałość trzeba zakorzenić w Bogu i z Nim budować. Będą pytania, które podejmować będziemy na modlitwie. Każdą relację Bogu oddawać będziemy. Nie będzie lęku przed opuszczeniem „domu”, przed podjęciem odpowiedzialności wejścia w relację ścisłą i aż do końca mych dni. To także będzie relacja z dziećmi, które przychodzą na świat. Tylko ten, kto daleko od Boga będzie szorstko zabraniał dzieciom przychodzić do Niego.
Nie oburzajmy Jezusa! Pozwólmy dzieciom przychodzić do Niego. Nie przeszkadzajmy im! To do dzieci – spójrzmy na relacje Ojciec-dziecko należy królestwo Boże. Uczmy się od Pana Jezusa by brać tych, co stają na mej drodze w objęcia i błogosławić ich. Takie przyjęcie jest otwarciem i wejście do królestwa Bożego.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI